Përplasja e teleferikut në Turqi lë një të vdekur, dhjetë të tjerë lëndohen

Evropë

Përplasja e teleferikut në Turqi lë një të vdekur, dhjetë të tjerë lëndohen

Më: 13 prill 2024 Në ora: 07:36
Foto ilustrim

Një person ka humbur jetën dhe dhjetë të tjerë janë janë pasi kabina e teleferikut shpërtheu pasi u përplas me një shtyllë në Turqi.

Si pasojë e kësaj, pasagjerët u përplasën në tokë, shkruan SkyNews.

184 pasagjerë të tjerë u bllokuan në 25 kabina që u pezulluan 10 metra në ajër ndërsa filloi një përpjekje e madhe shpëtimi, tha Ali Yerlikaya, ministri i brendshëm i Turqisë.

Helikopterët, ekipet e shpëtimit malor dhe 160 punonjës të urgjencës u përfshinë në evakuimin, i cili po vijonte deri në orët e para të mëngjesit.

Në një përditësim në orën 7 të mëngjesit me kohën lokale të shtunën, Muhittin Bocek, kryebashkiak i bashkisë metropolitane të Antalias, tha se të paktën 96 njerëz janë shpëtuar tani nga 15 kabina, me përpjekjet ende në vazhdim për nëntë kabina.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat