Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Evropë

Lëkundje të forta tërmeti në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Më: 13 prill 2024 Në ora: 07:52
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 05:23 të mëngjesit të së shtunës në Evia.

Epiqendra e tërmetit ndodhej 2 kilometra në jug-juglindje të Vasiliki Istiea dhe thellësia fokale u vlerësua në 18.7 kilometra, sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik.

Më herët Gjeodinamika e kishte llogaritur tërmetin me magnitudë 4.4 Rihter me epiqendër 4 kilometra në lindje në juglindje të Vasiliki Istiaia dhe thellësi fokale 10 kilometra.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në disa zona të Atikës. Instituti Euro-Mesdhetar e vlerësoi lëkundjen në 4.6 të shkallës Rihter 23 kilometra në jug të Skiathos. Deri më tani nuk ka raportime për dëme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat