128 pasagjerë shpëtojnë pas aksidentit me teleferik në Turqinë jugore

Evropë

128 pasagjerë shpëtojnë pas aksidentit me teleferik në Turqinë jugore

Më: 13 prill 2024 Në ora: 17:20
Foto ilustrim

Autoritetet kanë shpëtuar me sukses të paktën 128 persona të bllokuar pas një aksidenti me teleferik që la një të vdekur dhe shtatë të tjerë të plagosur në provincën jugore turke të Antalias, njoftoi një zyrtar turk të shtunën, më 13 prill.

Autoritetet kanë shpëtuar me sukses të paktën 128 persona të bllokuar pas një aksidenti me teleferik që la një të vdekur dhe shtatë të tjerë të plagosur në provincën jugore turke të Antalias, njoftoi një zyrtar turk të shtunën, më 13 prill. 

"Evakuimi i 128 shtetasve të bllokuar në 16 kabina u krye në kushte të vështira. Aktualisht, evakuimi i 43 personave në 8 kabina po vazhdon," tha Okay Memis, president i AFAD (Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave) që vepron në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshëm turke.

"Zona (operacioni) po mbështetet nga një përpjekje e kombinuar duke përfshirë AFAD, xhandarmëri, polici, ushtri, UMKE, OJQ dhe brigadë zjarrfikëse, me gjithsej 543 personel kërkim-shpëtimi. Përveç kësaj, burimet përfshijnë 7 helikopterë, 1 avion mallrash ushtarak, 108 automjete, 6 ambulanca dhe drone”, tha ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya në rrjetin social X.

Katër helikopterë nën komandën e rojes bregdetare luajtën një rol aktiv në operacionin e shpëtimit, shtoi ai.

Memis po ashtu tha se ekipet profesionale me pajisje speciale po arrijnë nga toka në kabina dhe po kryejnë operacionet e shpëtimit duke përdorur litarë.

"Ka probleme me fluturimet për shkak të erës. Megjithatë, mund të themi se po bëjmë një ndërhyrje shumë të fortë. Shpresojmë të përfundojmë operacionin para se të errësohet", shtoi ai.

Në lagjen Konyaalti të Antalias, një incident tragjik ndodhi të premten kur një shtyllë e rrëzuar u përplas me një teleferik, duke shkaktuar një vdekje dhe duke plagosur shtatë të tjerë, mes tyre dy fëmijë.

Ekipet e reagimit ndaj fatkeqësive nxituan në vendngjarje për të shpëtuar të mbijetuarit, duke shkaktuar pezullimin e përkohshëm të operacioneve të teleferikut, duke lënë shumë të bllokuar. Zjarrfikësit kryen operacione për të shpëtuar të bllokuarit në teleferikët e pezulluar mbi tokë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat