​Gjermania do të dërgojë sistemin Patriot në Ukrainë

Evropë

​Gjermania do të dërgojë sistemin Patriot në Ukrainë

Më: 13 prill 2024 Në ora: 18:59
Foto ilustrim

Gjermania do të dërgojë menjëherë një sistem shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë.

Kështu ka thënë Ministria Federale Gjermane e Mbrojtjes në një postim në X, transmeton Ukrinform.

"Gjermania do t'i dorëzojë menjëherë një sistem tjetër Patriot në Ukrainë për të zmbrapsur sulmet ajrore ruse. Kjo është përveç sistemeve të mbrojtjes ajrore që tashmë janë dorëzuar dhe janë planifikuar të dorëzohen", thuhet në postim.

Për shkak të rritjes së sulmeve ajrore ruse kundër Ukrainës, qeveria gjermane vendosi të forcojë më tej mbrojtjen ajrore të Ukrainës, tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius.

Ai vuri në dukje se terrori rus nga ajri vazhdon dhe përbën një kërcënim për jetën e njerëzve dhe ekzistencën e infrastrukturës, si dhe aftësinë luftarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat