Macron i bën thirrje BE-së të zgjasë sanksionet ndaj Iranit, duke synuar prodhuesit e dronëve

Evropë

Macron i bën thirrje BE-së të zgjasë sanksionet ndaj Iranit, duke synuar prodhuesit e dronëve

Më: 17 prill 2024 Në ora: 18:35
Emmanuel Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se blloku e ka ‘detyrë’ të zgjasë sanksionet në samitin e liderëve në Bruksel.

Ai tha se subjektet e përfshira në prodhimin e dronëve dhe raketave duhet të synohen në mënyrë specifike.

Udhëheqësit po takoheshin për të diskutuar se si t’i përgjigjen sulmit të Iranit gjatë fundjavës, me aleatët izraelitë që kërkojnë më shumë sanksione duke dekurajuar çdo përgjigje nga Izraeli që mund të çojë në përshkallëzim më të gjerë, shkruan Al Jazeera.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat