Sulmi ukrainas në bazën ajrore të Krimesë, ja ç’tregojnë pamjet satelitore

Evropë

Sulmi ukrainas në bazën ajrore të Krimesë, ja ç’tregojnë pamjet satelitore

Më: 17 maj 2024 Në ora: 19:55
Foto ilustrim

Imazhet satelitore të marra ekskluzivisht nga CNN tregojnë tre avionë rusë të shkatërruar dhe ndërtesa të dëmtuara në bazën ajrore Belbek në qytetin port të pushtuar të Sevastopolit të mërkurën.

Humbjet vijnë pas dy ditësh sulmesh nga ukrainasit në Sevastopol në Krime, e cila u aneksua ilegalisht nga Rusia në 2014.

Në imazhet e marra nga kompania amerikane e inteligjencës me bazë në hapësirë në kohë reale, BlackSky dhe firma e teknologjisë hapësinore Maxar, dy avionë mund të shihen të djegur në linjën kryesore të fluturimit në Belbek, përveç një të treti të parkuar në një argjinaturë mbrojtëse.

Imazhet satelitore tregojnë gjithashtu një ndërtesë të shkatërruar aty pranë dhe një tjetër që ka marrë dëme të konsiderueshme.
Mikhail Razvozhaev, guvernatori i Sevastopolit i emëruar nga Rusia, tha të premten në Telegram se rusët “zmbrapsën me sukses një sulm masiv armik në Sevastopol”.

Razvozhaev tha se “dhjetëra” mjete ajrore pa pilot dhe “më shumë se pesë drone detare u shkatërruan”. Qyteti pësoi një ndërprerje të pjesshme të energjisë për shkak të mbeturinave të dronit që binin në një nënstacion të energjisë, shtoi ai.

Një grup kryengritës ukrainas në Krime, Atesh, pretendoi në Telegram pas sulmit të dytë se një depo artilerie në aeroportin Belbek ishte dëmtuar.

“U regjistruan edhe dëmtime të konsiderueshme në infrastrukturën e aeroportit si rezultat i shpërthimit dytësor”, tha ai.

Por asnjë nga imazhet satelitore të parë nga CNN nuk tregoi ndonjë shenjë se një magazinë raketash ose armësh artilerie ishte goditur, ose se kishte shpërthime dytësore.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat