Sulmet ruse në rajonin e Kharkiv vrasin të paktën dhjetë persona

Evropë

Sulmet ruse në rajonin e Kharkiv vrasin të paktën dhjetë persona

Më: 19 maj 2024 Në ora: 15:05
Foto ilustrim

Sulmet ruse vranë të paktën 10 persona, duke përfshirë një grua shtatzënë dhe plagosën 25 të tjerë në dy sulme të veçanta në rajonin verilindor të Kharkiv të Ukrainës të dielën, thanë zyrtarët lokalë.

Ishte sulmi i fundit në ato që kanë qenë sulmet e vazhdueshme në javët e fundit në qytetin Kharkiv dhe rajonin me të njëjtin emër nga raketat ruse dhe bombat e drejtuara ndërsa trupat ruse kanë nisur një ofensivë në verilindje të rajonit.

Sulmi i parë të dielën vrau pesë persona dhe plagosi 16 në një zonë rekreative pak jashtë Kharkivit, ndërsa pesë persona të tjerë u vranë dhe 9 u plagosën më vonë gjatë ditës në dy fshatra në rrethin Kupiansk.

Guvernatori lokal Oleh Syniehubov tha se forcat ruse bombarduan dy fshatra të rrethit me një raketë të shumëfishtë vetëlëvizëse.

Në qytetin e Kharkiv, kryetari Ihor Terekhov dha numrin e të vdekurve dhe të plagosurve, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat