​Çfarë do të ndodhte me Gjermaninë nëse largohet nga BE, tregon studimi

Evropë

​Çfarë do të ndodhte me Gjermaninë nëse largohet nga BE, tregon studimi

Më: 19 maj 2024 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Instituti Ekonomik Gjerman (IW) ka kryer një studim mbi pasojat eventuale të daljes së vendit nga familja e madhe evropiane.

Largimi nga BE-ja, shkruajnë ekonomistët në analizën e tyre, "do të çonte në një krizë serioze ekonomike dhe një humbje afatgjatë të prosperitetit për popullsinë në Gjermani".

Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) dëshiron të dobësojë pjesërisht integrimin evropian.

Sipas këndvështrimit të tyre, Bashkimi Evropian duhet të jetë vetëm një grup ekonomik dhe interesi i shteteve individuale të lidhura lirshëm.

Studiuesit nga Instituti i Këlnit kanë vlerësuar se GDP-ja mund të pritet të ulet me 5.6 për qind ose rreth 690 miliardë euro, pesë vjet pas daljes së Gjermanisë nga BE.

Rreth 2.5 milionë vende pune mund të humbasin në vitin e pestë. Kjo përafërsisht korrespondon me humbjet në vlerën e shtuar ekonomike për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe krizës së çmimeve të energjisë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Llogaritjet bazohen në ngjarjet dhe të dhënat e së kaluarës, por duke qenë se kostot do të ishin po aq të larta, studiuesit llogaritën se çfarë do të ndodhte me Gjermaninë nëse ajo largohej nga BE në të njëjtën kohë me Britaninë e Madhe.

Votuesit britanikë miratuan daljen nga BE – i njohur si Brexit në vitin 2016 dhe procesi u finalizua në vitin 2020.

Për të përcaktuar këtë, ekonomistët analizuan ndikimin ekonomik të Brexit në Britani të Madhe nga referendumi në verën e vitit 2016 deri në 2021, dhe më pas i krahasuan ato efekte në Gjermani, duke marrë parasysh dallimet midis dy vendeve.

Pasojat e një daljeje aktuale të Gjermanisë nga BE do të ishin ndoshta më të mëdha, sipas autorëve, të cilët tregojnë për lidhjet e ngushta të Gjermanisë me anëtarët e tjerë të BE-së dhe përdorimin e monedhës së përbashkët euro.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat