Politikanët e BE-së të ndryshëm në mendime sa i përket vdekjes së liderit iranian

Evropë

Politikanët e BE-së të ndryshëm në mendime sa i përket vdekjes së liderit iranian

Më: 20 maj 2024 Në ora: 17:37
Ebrahim Raisi

Ndërsa presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shprehu ngushëllimet e tij për vdekjen e Ebrahim Raisit të Iranit, jo të gjithë anëtarët e Parlamentit Evropian ishin dakord me mesazhin e tij.

Vdekja e presidentit të Iranit, Raisi, dhe Ministrit të tij të Jashtëm, Hossein Amir Abdollahian, në një përplasje të helikopterit, ka provokuar një sërë reagimesh nga Perëndimi.

Ndër tjerash, Shërbimi i Menaxhimit të Emergjencave të Komisionit Evropian, Copernicus, i cili ofron të dhëna gjeohapësinore dhe imazhe për menaxhimin e fatkeqësive, njoftoi se do të ofronte shërbime hartash për të ndihmuar në operacionin e kërkim-shpëtimit.

Por, Komisioneri Evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarçiç, ka sqaruar se oferta “nuk është akt i mbështetjes politike për asnjë regjim dhe institucion, por është thjesht humanizëm”.

Edhe Zyra e Shtypit të BE-së ka lëshuar një deklaratë ku shpreh ngushëllime për vdekjen e liderit iranian, shkruan euronews.

Jehonë bëri Michel duke thënë se “BE-ja është me familjet e të vrarëve”.

E jo të gjithë anëtarët e Parlamentit Evropian ishin dakord me të.

Eurodeputeti i pavarur, Rob Roos, e quajti shprehjen si “fyerje për popullin e shtypur iranian”.

Edhe demokrati suedez, Charlie Weimers, kritikoi veprimet e Copernicus duke thënë se “paratë e taksapaguesve evropianë nuk duhet të përdoren për të mbështetur regjimin terrorist në Teheran”.

Disa të tjerë, përfshirë eurodeputeten Assita Kanko thanë se ishin “të tronditur” nga solidariteti i BE-së.

Ndryshe, BE-ja është një nga vendet e shumta që ka sanksione kundër regjimit iranian. Këto përfshijnë kufizime tregtare, ndalime të udhëtimit dhe ngrirje të aseteve. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat