Gazetat e regjimit serb pas miratimit të Rezolutës për Srebrenicën: “Turp”, “Beteja heroike e Vuçiqit”

Evropë

Gazetat e regjimit serb pas miratimit të Rezolutës për Srebrenicën: “Turp”, “Beteja heroike e Vuçiqit”

Më: 24 maj 2024 Në ora: 11:49
Aleksander Vuçiq

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë me të cilën përkujton gjenocidin e kryer kundër boshnjakëve të Srebrenicës në vitin 1995 dhe bëri thirrje për caktimin e 11 Korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të këtij Gjenocidi.

Ajo u miratua me 84 vota për, 19 kundër dhe 68 abstenime, gjë që zyrtarët serbë shpallën si “fitoren e tyre morale”.

Vuçiq falënderoi me emër vendet që votuan kundër ose abstenuan. Ndër vendet e BE-së, Hungaria votoi kundër dhe Sllovakia, Greqia dhe Qiproja abstenuan.

Portalet në Serbi raportuan gjerësisht për reagimet ndaj rezolutës mbrëmjen e djeshme, ndërsa presidenti Aleksandar Vuçiq dhe rezoluta janë temat kryesore të titujve të mëngjesit të sotëm në shtypin serb.

Kështu, “Serbski Telegraf” në ballinë pretendon se “Bota qëndroi përkrah Serbisë” dhe se “Beteja heroike e Vuçiqit dhe një fitore e madhe morale” u zhvillua në Nju Jork. Në nëntitull, ata vërejnë se ka pasur më pak vota për rezolutën sesa kundër dhe abstenime.

Gazeta “Veçernje Novosti” ka shkruar në ballinë se u miratua një rezolutë e “turpshme” dhe titulli kryesor ishte “Humbja e Perëndimit”. Ata gjithashtu theksojnë në ballinë se 84 vende ishin për, 19 ishin kundër dhe 68 abstenuan. Nga faqja e parë e tabloidit “Alo” ulëritë titulli “Turp – dy të tretat e botës kundër rezolutës”.

Lajmet raportojnë se “Për viktimat tona po heshtin”. Gazeta serbe “Blic” ka publikuar një foto të Vuçiqit të mbështjellë me flamurin serb në ballinë, dhe titulli shkruan “Unë tashmë u përkula viktimave dhe vendosa një lule në Srebrenicë”.

Gazeta pak më objektive “Danas”, i cili shkruan pa rezerva kritike për regjimin e Vuçiqit, shkruan në ballinë “Rezoluta: Përgjegjësia për gjenocidin është individuale”. “Serpski Dnevnik” shkruan në ballinë “Vuçiq: Kjo do të hapë kutinë e Pandorës”. Dhe tabloidi “Informer” në ballinë e ka Vuçiqin me një flamur, dhe titulli është “Serbët nuk janë gjenocidal”. Në ballinën e “Kurir-it” shkruan “Fitorja morale” ku shihet Vuçiqi me flamur.

Gazeta “Nova”, e cila gjithashtu shkruan në mënyrë kritike për qeverinë në Serbi, në ballinën e saj ka “Vuçiq: Rezoluta nuk do të na sjellë pajtim”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat