​Bullgari: Ministria e Qeverisjes Elektronike përfundon certifikimin e makinës së votimit

Evropë

​Bullgari: Ministria e Qeverisjes Elektronike përfundon certifikimin e makinës së votimit

Më: 25 maj 2024 Në ora: 14:14
Foto ilustrim

Ekspertët e Ministrisë së Qeverisjes Elektronike kanë përfunduar me sukses aktivitetet dhe verifikimin e nevojshëm për autentikimin e makinave të votimit që do të përdoren në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe ato evropiane të 9 qershorit, njoftoi të shtunën ministri në detyrë Valentin Mundrov.

“Deri në fund të ditës pres të nënshkruaj vendimin për certifikimin e makinerive me kolegët e mi nga Instituti Bullgar për Standardizim dhe Instituti Bullgar i Metrologjisë”, tha më tej ministri i e-Qeverisjes.

“Për herë të parë përfaqësuesve të partive, koalicioneve, komisioneve nismëtare dhe organizatave joqeveritare iu dha qasja dhe mundësia për të marrë pjesë në procesin e vërtetimit sipas Kodit Zgjedhor”, tha ministri Mundrov, duke shtuar se qytetarët kishin mundësinë të vëzhgojnë në kohë reale veprimet dhe procedurat e procesit të certifikimit. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat