Dramë në Detin e Zi, bie edhe baza e fundit e marinës ruse - ja sa humbje ka pësuar nga goditjet e Ukrainës

Evropë

Dramë në Detin e Zi, bie edhe baza e fundit e marinës ruse - ja sa humbje ka pësuar nga goditjet e Ukrainës

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Shumica e anijeve të Flotës dikur të fuqishme ruse të Detit të Zi kanë braktisur kohët e fundit operacionet e tyre dhe janë nisur për në Detin Azov pa dalje në det. Tani, fushata e pamëshirshme e Kievit për të gjetur dhe fundosur anijet luftarake ruse tashmë ka arritur në ato ujëra të mbyllura dhe dikur të sigurta, shkruan media ukrainase Kyiv Post. Javën e kaluar, zyrtarët detarë të Kremlinit urdhëruan praktikisht të gjitha luftanijet kryesore që operonin në rajonin e Detit të Zi të mblidheshin në Detin Azov, në ujërat në jug të qyteteve portuale të okupuara të Ukrainës, Mariupol dhe Berdyansk, për "stërvitje".

Zona është përndryshe sfiduese për anijet e mëdha për shkak të brigjeve të ngushtuara aty pranë, thellësive të cekëta dhe shtratit të detit të zhvendosur. Sipas raporteve me burim të hapur, Kremlini ka mobilizuar deri në pesë anije sulmi amfibe, dymbëdhjetë anije luftarake sipërfaqësore dhe një shoqërues për manovrat e tij të fundit të flotës.

Grupet partizane ukrainase raportuan se luftanijet e para ruse u larguan nga baza kryesore tashmë pak e përdorur e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol më 31 maj, me anije që niseshin gjithashtu nga portet e Feodosia, Chernomorsk dhe Novorossiysk në kontinentin rus. Media shtetërore ruse dokumentoi përpjekjet e Ukrainës për të sulmuar anijet e Flotës së Detit të Zi përpara stërvitjes.

Të paktën një sulm u ndërpre nga helikopterët e Forcave Ajrore Ruse që kapën dhe shkatërruan një dron të marinës ukrainase që tentoi të kalonte përmes ngushticës dhe të hynte në Detin Azov. Manovrat e Flotës së Detit të Zi thuhet se kanë nisur të premten, më 7 qershor dhe fillimisht nuk ka pasur incidente të rëndësishme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat