Putin: ‘Vjedhja’ e pasurive të Rusisë nga Perëndimi nuk do të mbetet pa u ndëshkuar

Evropë

Putin: ‘Vjedhja’ e pasurive të Rusisë nga Perëndimi nuk do të mbetet pa u ndëshkuar

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 06:07
Presidenti Vladimir Putin

Presidenti Vladimir Putin tha se planet e vendeve perëndimore për t’i dhënë Ukrainës kredi duke përdorur interesa nga asetet ruse të ngrira jashtë vendit ishin vjedhje dhe nuk do të mbeten pa u ndëshkuar.

Putin, duke folur në një takim me zyrtarë të Ministrisë së Jashtme, tha se mënyra se si Perëndimi e kishte trajtuar Moskën tregon se çdo vend mund të bjerë viktimë e një ngrirjeje të ngjashme të aseteve perëndimore.

“Pavarësisht gjithë mashtrimeve, vjedhja me siguri do të mbetet vjedhje. Dhe nuk do të mbetet pa u ndëshkuar”, tha Putin.

“Tani po bëhet e qartë për të gjitha vendet, kompanitë dhe fondet sovrane se asetet dhe rezervat e tyre janë larg të qenit të sigurta si në kuptimin juridik ashtu edhe në atë ekonomik të fjalës.

“Çdokush mund të jetë i radhës për shpronësimin nga SHBA-ja dhe Perëndimi”.

Putin po fliste një ditë pasi udhëheqësit e Grupit të Shtatë vendeve të mëdha demokratike ranë dakord për një marrëveshje të përgjithshme për të dhënë 50 miliardë dollarë kredi për Ukrainën duke përdorur interesin nga asetet sovrane ruse të ngrira pasi Moska dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë në vitin 2022 duke e quajtur një operacion ushtarak special.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat