Sunak: Qëllimi ynë është paqja dhe paqja nuk është dorëzimi i Ukrainës

Evropë

Sunak: Qëllimi ynë është paqja dhe paqja nuk është dorëzimi i Ukrainës

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 10:36
Kryeministri britanik, Rishi Sunak

Kryeministri britanik, Rishi Sunak thotë se paqja nuk është dorëzimi i Ukrainës. Në një konferencë për shtyp në përfundim të G7 dhe në prag të samitit të paqer

“Qëllimi ynë është paqja, por paqja nuk duhet të ngatërrohet me dorëzimin” e Ukrainës. Agresori është Putini”, u shpreh Sunak.

Ai nënvizoi se paqja për Ukrainën duhet të bazohet në të drejtën ndërkombëtare dhe kartën e OKB-së dhe “duhet të jetë sipas kushteve të përcaktuara nga Ukraina”.

Unë jam në gjendje të siguroj presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky se mbështetja jonë për Kievin do të vazhdojë. Unë mund t’i bëj këtë zotim atij sepse mora vendimin për të rritur shpenzimet e mbrojtjes”, tha Sunak.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat