​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

Evropë

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 14:03
Papa Françesku

Papa Françesku bëri thirrje për trajtim më të mirë për refugjatët gjatë audiencës së tij të përgjithshme javore të mërkurën para Ditës Botërore të Refugjatëve të OKB-së të enjten.

“Të gjithë jemi të thirrur të mirëpresim, promovojmë, shoqërojmë dhe integrojmë ata që trokasin në dyert tona”, tha Papa.

"Unë lutem që shtetet do të përpiqen të sigurojnë kushte njerëzore për refugjatët dhe të lehtësojnë proceset e integrimit."

Ai tha se Dita Botërore e Refugjatëve duhet të jetë "një mundësi për të kthyer një vështrim të vëmendshëm dhe vëllazëror ndaj të gjithë atyre që janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të paqes dhe sigurisë".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat