Turqia “neutralizon” 5 militantë të PKK-së në veri të Irakut

Evropë

Turqia “neutralizon” 5 militantë të PKK-së në veri të Irakut

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 06:03
Foto ilustrim

Forcat turke kanë “neutralizuar” pesë anëtarë të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në një operacion ndërkufitar në Irakun verior, tha Ministria turke e Mbrojtjes.

Nuk jepen detaje të tjera në deklaratën e postuar në platformën e mediave sociale X.

Autoritetet turke shpesh përdorin termin “neutralizoj” në deklaratat e tyre për të nënkuptuar se “terroristët” e supozuar ose janë dorëzuar, janë vrarë ose janë kapur.

Në vitin 2022, Turqia filloi operacionin Claw-Lock për të shënjestruar strehët e PKK-së në rajonet Metina, Zap dhe Avasin-Basyan të Irakut verior.

PKK, e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, është rebeluar kundër qeverisë turke për më shumë se tre dekada.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat