​Gruaja e Zelensky: Lufta më shtyu deri në pikën e djegies psikologjike

Evropë

​Gruaja e Zelensky: Lufta më shtyu deri në pikën e djegies psikologjike

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 21:41
Olena Zelenska

Për shumë njerëz në Ukrainë, presidenti Volodymyr Zelensky, me tuta të gjelbra karakteristike dhe fjalime të rregullta drejtuar kombit, nuk është ai që i jep ngushëllim vendit të shkatërruar nga lufta, por gruaja e tij, Olena Zelenska.

Ajo është gjithmonë në krah të bashkëshortit të saj në skenën ndërkombëtare, sa herë që e lejojnë oraret e tyre. Zonja e parë e Ukrainës është bërë pa dashje një simbol i fuqishëm i shpresës.

Zelenska luftoi me të njëjtat shqetësime dhe dobësi të njohura për ukrainasit e zakonshëm, të cilët ende po vuajnë pasojat e dhimbshme të pushtimit të Vladimir Putin.

Në një intervistë Zelenska tha për Telegraph se ajo ishte gati të digjej pasi u përpoq të përballonte shkallën e luftës së Putinit duke mbajtur një fytyrë të guximshme për vendin dhe fëmijët e saj.

“Ka momente kur ndjej se jam afër djegies mendore dhe e kuptoj se kam nevojë për pushim”, tha Zelenska.

“Përpiqem ta shfrytëzoj momentin në mënyrë efektive sepse ndonjëherë kur mendojmë se jemi të pushuar, nuk jemi”, shtoi ajo.

Qe nga fillimi i pushtimit të gjithanshëm në shkurt 2022, Zelenska dhe bashkëshorti i saj janë detyruar të jetojnë të ndarë. Ai qëndron në zyrën e tij, ndërsa ajo dhe dy fëmijët e tyre mbeten në një vend të panjohur.

Duke kaluar çdo natë vetëm, ajo thotë se kishte momente kur zgjohej në mes të natës duke u ndjerë sikur mezi po e mbante dhe i vetmi lehtësim ishte se fëmijët e saj nuk e shihnin në atë gjendje.

“Ato ishin momentet më të frikshme dhe është mirë që ndodhi natën, kështu që fëmijët e mi nuk e panë atë, sepse unë gjithmonë duhet të jem një burim besimi për ta”, pranoi Zelenska.

“Fëmijët gjithmonë shikojnë prindërit e tyre dhe duhet të dinë se gjithçka do të jetë në rregull”, shpjegoi ajo.

Në përputhje me angazhimin e saj të ri për t'u kujdesur për shëndetin e saj mendor, Zelenska thotë se e ka lejuar veten të jetë e pambrojtur ndonjëherë.

"E lashë veten të qaja disa herë kur ishte jashtëzakonisht e trishtuar, por ishte diçka që e bëra me vetëdije sepse e di që duhet të gërmoj thellë deri në fund për të gjetur forcën për të vazhduar. Duhet t'i lejosh vetes mundësinë për të qarë. të gjithë jashtë”, tha ajo.

Shpresa e saj më e madhe për Ukrainën është që fitorja të mos jetë pirrike dhe se ajo vetë do të dalë nga gjithçka me mendjen e saj të paprekur.

“Shpresoj që të jetoj me mendjen time deri në momentin e fitores dhe të mos e arrijmë atë moment aq të rraskapitur sa të mos e shijojmë dot. Na u desh të pajtoheshim me atë ide në kokën tonë, me një makth që është e vështirë të Imagjinoni për një burrë modern Ju përpiqeni të mos mendoni për gjërat më të këqija, sepse të menduarit për to nuk ju ndihmon, "tha ajo.

Për të parandaluar episode të tilla, zonja e parë ka mekanizma për të siguruar një "ekuilibër mendor" të qëndrueshëm, si për shembull përpjekja për të mos lexuar lajmet para gjumit ose të shfletojë kanalet e përdoruesve të Telegramit që detajojnë brutalitetin rus përpara se të bie në gjumë nën tingujt e sirenat.

"Kur kam frikë, duhet të bëj diçka fizikisht. Kam bërë një listë të gjërave që më qetësojnë dhe iu përkushtova", shpjegoi Zelenska.

Një nga këto aktivitete është pastrimi. "Kjo është një recetë për t'u qetësuar për shumë gra. Nëse nuk dini çfarë të bëni, thjesht shkoni lani flokët. Nuk duhet të rrini duarkryq dhe të keni frikë, por të bëni diçka të dobishme në atë moment", shpjegoi ajo.

Po i afrohen 850 ditëve që kur Putin nisi pushtimin e tij në Ukrainë, pasi aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe deklaroi se po korrigjonte një gabim historik. Putin e quajti rënien e Bashkimit Sovjetik "katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit të 20-të".

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës vlerësoi numrin e ushtarëve rusë të vrarë deri më 24 shkurt 2022 në 529,750, për të mos përmendur sasinë e madhe të pajisjeve ushtarake që Moska humbi.

Pavarësisht kësaj, ambiciet e Putinit për ta kthyer plotësisht Ukrainën në Rusi mbeten të pazbehura, dhe luftimet më intensive në luftë po zhvillohen në rajonin e Kharkiv, i cili kufizohet me rajonin e Luhanskut në lindje të vendit. Prandaj, është thelbësore që Perëndimi të mos lodhet nga lufta.

“Shpresojmë që lodhja nga kjo luftë të mos vendosë për një luftë ekzistenciale, sepse ekzistenca jonë varet prej saj”, tha Zelenska.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat