​Deklarata për sulmin rus në Ukrainë, kryeministri britanik sulmon Farage

Evropë

​Deklarata për sulmin rus në Ukrainë, kryeministri britanik sulmon Farage

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 15:21
Rishi Sunak

Pretendimi i kreut të Partisë Reformuese në Britaninë e Madhe Nigel Farage, se Perëndimi provokoi pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus është krejtësisht i gabuar dhe i shërben vetëm Vladimir Putin, deklaroi sot kryeministri britanik Rishi Sunak.

Në një intervistë për BBC Panorama, Farage pohoi se Perëndimi “e shkaktoi këtë luftë”, duke krijuar një lidhje midis zgjerimit të NATO-s dhe Bashkimit Evropian në dekadat e fundit dhe konfliktit në Evropën Lindore.

I pyetur nga gazetarët për deklaratat e bëra gjatë fushatës parazgjedhore në Londër, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme që do të mbahen në Britani më 4 korrik, Sunak tha: “Ajo që tha ishte krejtësisht e gabuar dhe funksionon vetëm në duart e Putin”.

"Ky është një njeri (Putin) që ka vendosur një agjent nervor në rrugët e Britanisë, i cili po bën marrëveshje me vende si Koreja e Veriut, dhe ky lloj justifikimi është i rrezikshëm për sigurinë e Britanisë, sigurinë tonë. aleatët që mbështeten tek ne dhe vetëm e inkurajojnë Putin,” tha ai.

Kritika e Sunak pasoi kritikat nga ish-ministri i tij i mbrojtjes, Ben Wallace, i cili sugjeroi se lideri i Partisë Reforme të krahut të djathtë dhe populist nuk e kuptonte "botën reale" të politikës.

Sekretari britanik i Brendshëm James Cleverly akuzoi Farage se "përsëriti justifikimin e ndyrë të Putin për pushtimin brutal të Ukrainës".

Në një intervistë për BBC One, Farage u pyet për qëndrimin e tij ndaj presidentit rus. Ai u përgjigj: "Unë thashë se nuk më pëlqente si person, por e admiroja si politikan sepse ai ishte në gjendje të merrte kontrollin e drejtimit të Rusisë".

Putin ka shërbyer vazhdimisht si president ose kryeministër rus që nga viti 1999, me zgjedhjet e përshkruara si të manipuluara. Farage, një ish-deputet i Parlamentit Evropian, gjithashtu tha: "Mirë, unë do t'ju them atë që ju nuk dini, unë u ngrita në Parlamentin Evropian në 2014 dhe thashë, citoj, do të ketë një luftë në Ukrainë."

"Pse e thashë këtë? Ishte e qartë për mua se zgjerimi i vazhdueshëm i NATO-s dhe BE-së në lindje i jep këtij njeriu një arsye për t'i thënë popullit rus, ata po vijnë kundër nesh përsëri dhe po shkojnë në luftë," tha ai. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat