Valtteri Bottas, ia merr pole postion Lewis Hamilton në Eifel GP

Formula 1

Valtteri Bottas, ia merr pole postion Lewis Hamilton në Eifel GP

Më: 10 tetor 2020 Në ora: 22:22
Foto Ilustrim

Valtteri Bottas ka përfunduar ecurinë me pesë pole postion në F1 të Lewis Hamilton, pasi që ka mposhtur atë dhe shokun e skuadrës nga Marcedes dhe Max Verstappen e Red Bullit, në një luftë të ashpër në tre kahe për Eifel GP

Pasi fitoi në Rusi dy javë më parë, Bottas ka vazhduar momentumin e tij edhe në garën e së dielës ku ishte më i mirë se Hamilton dhe Verstappen për 10 sekonda kur barazohet në tre raunde kualifikimi.

Finldandezi ka lënë pas dy rivalët e tij në kualifikimin numër 2 por në stazën e fundit kualifikuese pati kohën 1:25.0269 më të mirë se pozita e tretë e F1 më 2020.

Verstappen pati gjysmën e kohës më të mirë se një e dhjeta e Hamilton duke e lënë atë në rreshta më pas, kurse gara duket se do të zhvillohet nga skuadra e Mercedesit.

Charles Leclerc, në anën tjetër, ka pasur një kualifikim të mahnitshëm pasi që me Ferrarin e tij ka dalë i katër para Alex Albon të Red Bullit.

Nico Hulkenberg ka pasur po ashtu një paraqitje të papritur këtë sezon. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat