Një garë e përbashkët mes Formula 1 dhe MotoGP në Las Vegas

Formula 1

Një garë e përbashkët mes Formula 1 dhe MotoGP në Las Vegas

Më: 2 prill 2024 Në ora: 11:55
Pamje nga një garë

Tashmë që Liberty Media është bërë zyrtarisht pronare e MotoGP, ndërkohë që prej vitesh zotëron edhe sportin e Formula 1, në media po qarkullon lajmi i një gare të përbashkët mes dy sporteve më të bukura të motosportit.

Kjo është një ëndërr që prej kohësh ndodhet në sirtar, por që mund të realizohet tani që MotoGP e Formula 1 kanë të njëjtin pronar. Natyrisht që kjo gjë nuk do të realizohet këtë vit e ndoshta as vitin tjetër, por ndoshta në vitin 2026 mund të shohim një spektakël të tillë.

Dy presidentët, Stefano Domenicali (F1) dhe Carmeo Ezpeleta (MotoGP) kanë folur haptazi prej kohësh se e dëshirojnë një gjë të tillë. Dhe tani që pengesa më e madhe është hequr, gjithçka mund të bëhet realitet me një projekt konkret.

Natyrisht që duhen gjetur pistat e duhura, datat e duhura dhe njerëzit e duhur për ta bërë realitet një garë të tillë. Ideja është e një piste ku spektakli është i garantuar dhe kush më mirë se Amerika e ofron këtë gjë.

Ndoshta pikërisht në Las Vegas, aty ku Formula 1 debutoi vitin e kaluar e ku se shpejti pritet të debutojë edhe motoçiklizmi. Kështu, pas disa testeve “veç e veç” mund të vijë edhe data që të shohim dy sportet më të bukura të motosportit që garojnë së bashku në një pistë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat