Hamilton mund të shpallet kampion bote

Formula 1

Hamilton mund të shpallet kampion bote

Më: 10 nëntor 2020 Në ora: 14:04
Hamilton mund të shpallet kampion bote

Piloti britanik Lewis Hamilton mund të shpallet kampion bote në Formula 1 që garën e ardhshme, e cila zhvillohet këtë fundjavë në Turqi. Ky do të ishte titulli i 7-të kampion për pilotin e Mercedes.

I vetmi që mund ta pengojë rrugëtimin e Hamilton te titulli kampion është shoku i tij i skuadrës, Valtteri Bottas. Gjithsesi, shanset e finlandezit janë minimale dhe duhet të shpresojë të gabimet e Hamilton.

Me 4 gara nga fundi, Hamilton ka 85 pikë avantazh karshi Bottas, ndaj britanikut i mjafton fitorja në Stamboll që të shpallet kampion bote.

Hamilton shpallet kampion nëse…

*Fiton garën e Turqisë

*arrin i katërti dhe Bottas del i dyti

*arrin i pesti dhe Bottas renditet i treti

*arrin të gjashtu dhe Bottas renditet i treti, por pa xhiron e shpejtë

*arrin i shtati dhe Bottas renditet i katërti

*arrin i teti dhe Bottas renditet i pesti

*arrin i nënti dhe Bottas renditet i gjashti

*arrim i dhjeti dhe Bottas renditet i gjashti, por pa xhiron e shpejtë

*nuk merr asnjë pikë dhe Bottas Bottas renditet i shtati, por pa xhiron e shpejtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat