Perez fiton në Bahrein, Ferrari dëshpëron

Formula 1

Perez fiton në Bahrein, Ferrari dëshpëron

Më: 6 dhjetor 2020 Në ora: 22:49
Perez fiton në Bahrein, Ferrari dëshpëron

Befasi në garën e parafundit të Formula 1. Në Bahrein në cirkuitin e Sakhir triumfoi në mënyrë surprizuese Valteri Bottas.

Fitorja e parë në Botëror për pilotin meksikan të Racing Point, i cili shfrytëzoi një gafë të Mercedes me talentin George Russell.

22-vjeçari po zëvendëson kampionin Hamilton e infektuar me Covid-19. Russell po dominonte garën e Sakhir, por mekanikët gabuan gjatë momentit që ndodhej në bokse. Anglezit iu montuan gomat e Valtteri Bottas dhe iu desh të kthehej përsëri në bokse.

Russell e mbylli në vend të nëntë, por tregoi aftësi fantastike në makinën e njohur gjermane. Podi u kompletua nga Esteban Ocon i Renault në vend të dytë dhe kanadezi Lance Stroll i Racing Point u rendit i treti. Tjetër zhgënjim i makinave Ferrari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat