FASK-u nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit me MKRS-në

Formula 1

FASK-u nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit me MKRS-në

Më: 11 maj 2021 Në ora: 22:01
FASK-u nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit me MKRS-në

Federata e Auto Sportit e Kosovës (FASK), sot e ka nënshkruar memorandumin e bashkëpunimit me Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport (MKRS).

Ministri Hajrulla Çeku dhe zëvendësministrja Daulina Osmani kanë pasur takime me zyrtarë të federatave të ndryshme, në mesin e të cilave edhe përfaqësuesit e FASK-ut.

Kryetari Nehat Çitaku është ndarë i kënaqur me frymën e takimit, pavarësisht se shuma që do të marrë FASK-u është rreth 35 për qind më e vogël se ajo e vitit të kaluar.

Image

“Fatkeqësisht Federata jonë nga memorandumi i bashkëpunimit do t’i marrë vetëm 27.832 euro. Në krahasim me vitin e kaluar, shuma është dukshëm më e vogël, por kjo ka ndodhur për shkak të uljes së vlerës se pikëve”, ka thënë Çitaku. 

“Qasja e ministrit Çeku dhe zëvendësministres Osmani ishte shumë realiste”, ka theksuar numri një i FASK-ut.

Ai ka shtuar se së shpejti pritet të ketë edhe një takim të krerëve të FASK-ut me ata të MKRS-së.

“Kemi marrë premtim se gjatë majit do të kemi një takim të veçantë, në të cilin do t’i shpalosim të gjitha synimet, brengat, problemet e detyrat tona.

Do të flasim për aktivitete, për infrastrukturë e me theks të veçantë edhe për pistën, e cila është jetike për auto sportin”, ka shtuar Çitaku.

Në fund ai ka bërë të ditur se në MKRS janë shprehur se financimi i FASK-ut dhe federatave tjera nuk do të jetë vetëm përmes memorandumeve, por do të shqyrtohen edhe mundësi tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat