Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Formula 1

Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 16:45
Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Rusisë, triumfi i tij i 100 -të në Formula 1, me Verstappen të dytin pas fillimit si i fundit, por një tjetër arritje në një pistë tradicionalisht “pro” Mercedes.

Sainz, i shkëlqyer në fillim, e mbyll i treti në podium, me Norris protagonist të garës që paguan zgjedhjen për të mos zëvendësuar gomat e tij të thata me fillimin e shiut.

Hamilton pritej në një pikë kthese të sezonit, me pesë pikë për tu rikuperuar në drejtim te kryesuesit te klasifikimit Verstappen me 226.5 dhe mundësinë e mrekullueshme te një piste miqësore si Sochi, në një Çmim të Madh të Rusisë që ka parë gjithmonë një Mercedes të triumfojë në të shtatë edicionet e tij që nga viti 2014.

Faktori i gomave është vendimtar, me zgjedhjen fillestare për të favorizuar një pit stop të gjatë që bie në kontrast me konsumimin e gomës së përparme të majtë në një qark me 12 kthesa të djathta, shkruan Telesporti.

Verstappen në fillim me gomat e forta. Hamilton me te mesme, të cilat i menaxhoi në pjesën e dytë të garës me vështirësi në një mënyrë shumë më agresive.

Hamilton menjëherë në vendin e shtatë pas fillimit të shpejtë të Sainz. Spanjolli, i rrethuar nga Norris dhe Russel mbyll xhiron e parë në epërsi, ndërsa shoferi i parë i Mercedes mbetet prapa, i penguar nga shoku i tij i skuadrës, i cili ndërkohë kishte rikuperuar pozicionet nga ai i fundit në fillim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat