Hamilton më i shpejtë se Verstappen

Formula 1

Hamilton më i shpejtë se Verstappen

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 12:04
Hamilton më i shpejtë se Verstappen

Lewis Hamilton me Mercedes ka dominuar të dyja sesionet e para të provave të lira të zhvilluara në pistën e Jeda, të vlefshme për Çmimin e Madh të Arabisë Saudite në Formula 1.

Piloti britanik dha kohën 1’29”018, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Valtteri Bottas.

Vetëm i katërti Max Verstappen me Red Bull, lideri i botërorit. Më i shpejti se holandezi ishte edhe Pierre Gasly me Alpha Tauri, që u klasifikua i treti. Mirë është paraqitur deri më tani Alpine, në vendet 5-6 me Alonso e Ocon, ndërsa Ferrari pati probleme me Charles Leclerc.

Monegasku i “kokëkuqes” pati një aksident me muret mbrojtëse gjatë provave të lira dhe u rendit i 10-ti, ndërsa shoku i tij i skuadrës, Carlos Sainz, doli i shtati. Dobët u paraqit edhe McLaren, në vendet 11-12 me Ricciardo e Norris. Sot në mbrëmje do të zhvillohen provat zyrtare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat