Dakar 2022, me 1.065 garues dhe 578 makina

Formula 1

Dakar 2022, me 1.065 garues dhe 578 makina

Më: 1 janar 2022 Në ora: 16:29
Dakar 2022, me 1.065 garues dhe 578 makina

Prej sot e deri më 14 janar do të zhvillohet edicioni i 44-të i relit të mirënjohur “Dakar 2022”.

Edicioni i tretë i relit “Dakar” në Arabinë Suadite, do të zhvillohet në rrugë të ndryshme nga edicioni i fundt dhe në të do të marrin pjesë 1.065 garues, të cilët do të garojnë me 578 makina.

Mbrojtësit e titullit janë francezi Stefen Peterhansell në konkurencën e makinave dhe argjentinasi Kevin Benavides, që dominoi garwn me motoçikletë.

Francezi Peterhansel, për herë të parë do të drejtojë makinën hibride në garat e “Dakar 2022”, së bashku me Karlos Sainzin, i cili është fitues në viti 2010, 2018 dhe 2020.

Dhe ajo që e dallon edicionin e 44-të të relit “Dakar”, është pjesëmarrja e 60 femrave, të cilat do të drejtojnë 3 ekipe të plotë me pilote femra, ndërsa dy piloteve të makinave vijnë nga Arabia Saudite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat