Ferrari paralajmëron dështimin për sezonin tjetër

Formula 1

Ferrari paralajmëron dështimin për sezonin tjetër

Më: 4 janar 2022 Në ora: 00:27
Foto ilustrim

Skuadra e Ferrari beson se do të jetë thuajse e pamundur që të ngushtohet diferenca mes tyre dhe skuadrave të Red Bull e Mercedes.

Nga ‘kokëkuqja’ besojnë se rregullat e reja teknike për sezonin 2022 bëjnë të vështirë një gjë të tillë.

Drejtori sportiv i Ferrari, Laurent Mekies ka thënë se edhe Red Bull e Mercedes do të përmirësohen, dhe është naive të besohet se Ferrari mund t’i kap ata.

“Unë nuk e vë në dyshim aftësinë e tyre për të pasur një super-makinë në vitin 2022. Ata duhej të shpenzonin më shumë në 2021, por nëse shikoni rezultatet që kanë arritur në 10 vitet e fundit, duhet të jesh naiv të mendosh se është lehtë të ngushtohet diferenca”, ka thënë Mekies.

Ferrari ka mbyllur vitin e kaluar pa fituar asnjë garë. Titulli duket se qëndron si ëndërr për këtë skuadër. Përmirësimet e lehta janë fokusi aktual. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat