Bastianini triumfon në pistën e Le Mans

Formula 1

Bastianini triumfon në pistën e Le Mans

Më: 15 maj 2022 Në ora: 16:04
Bastianini triumfon në pistën e Le Mans

Piloti italian Ennea Bastianini fitoi sot garën e Çmimit të Madh të Francës në MotoGP, suksesi i tretë sezonal për pilotin e Ducati Gresini.

Ai fitoi duelin me patriotin e tij Francesco Bagnaia (Ducati), që u rrëzua 6 xhiro nga fundi teksa po duelonin “rrotë më rrotë” me njëri-tjetrin për fitoren.

Në vendin e dytë u klasifikua australiani Jack Miller me Ducati, ndërsa i treti u rendit spanjolli Aleix Espargaro me Aprilia. Vetëm i katërti kampioni i botës në fuqi, francezi Fabio Quartararo me Yamaha, që nuk ishte në gjendje të duelonte për fitore. Kjo garë konfirmoi dominimin e Ducati, që ishte superior.

Edhe spanjolli Marc Marquez ne Honda nuk ishte në gjendje të rivalizonte me më të mirët, duke e mbyllur garën në vendin e gjashtë. Për sa i përket renditjes së përgjithshme, pas 7 garave të para kryeson Quartararo me 102 pikë, 4 më shumë se A.Espargaro (98 pikë), ndërsa Bastianini ndodhet i treti me 94 pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat