Red Bulli e përjashtoi garuesin e tij

Formula 1

Red Bulli e përjashtoi garuesin e tij

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 11:28
Red Bulli e përjashtoi garuesin e tij

Ëndrrat e Juri Vips për të garuar në Formula 1 janë shuar, të paktën për momentin.

Red Bulli ka njoftuar zyrtarisht se e ka përjashtuar nga skuadra ngasësin junior për shkak të përdorimit të fjalëve raciste në një video-lojë online.

21 vjeçari ishte duke luajtur në lojën e famshme online Call of Duty: Warzone me ngasësin tjetër të Red Bullit, Liam Lawson, kur ai e përdori fjalën “nigger”, që është ofenduese për njerëzit me ngjyrë.

Pas këtij rasti, Red Bulli menjëherë e bëri një hetim të plotë pas lajmërimit që ia bënë fansat në rrjetet sociale, ndërsa ai e mori “flamurin e kuq” ende pa e nisur garën e parë në Formula 1.

“Pas hetimeve rreth incidentit online ku u përfshi Juri Vips, Oracle Red Bull Racing e ka mbyllur kontratën me Juri. Klubi nuk e pranon asnjë lloj forme të racizmit”, ka njoftuar Red Bulli.

Ndërkohë, ngasësi ka kërkuar falje për atë që e ka bërë, ndërsa shtoi se nuk është në natyrën e tij ta fyejë askënd, e aq më pak në baza racore.

Ngasësi estonez ishte duke e kaluar sezonin e tretë në Formula 2, duke u renditur në vendin e shtatë në renditjen e pilotëve.

Ai ishte në garë për të kaluar në Formula 1 në një të ardhme jo fort të largët.

Sidoqoftë, tash i duhet ta gjejë një klub tjetër dhe të mundohet ta realizojë ëndrrën e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat