Spanjolli i Ferrarit, “pole position” historik në Silverstone

Formula 1

Spanjolli i Ferrarit, “pole position” historik në Silverstone

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 18:10
Spanjolli i Ferrarit, “pole position” historik në Silverstone

Carlos Sainz fiton “pole position” për Çmimin e Madh të Britanisë, që korrespondon me garën e 10-të të Formula 1 në këtë sezon. Për spanjollin e Ferrarit është hera e parë në karrierë që fiton “pole position”, duke lënë pas Max Vesrtappen për vetëm 72 të mijtat.

Ferrari tjetër i Charles Leclerc do të niset në rreshtin e dytë, i ndjekur nga Red Bulli i Sergio Perez.

“Pole position” i parë nuk harrohet kurrë dhe nëse arrin në një pistë ikonike dhe historike për F1, sigurisht që ka një shije unike. Carlos Sainz ishte i mrekullueshëm, spanjolli i befasoi të gjithë në fund të një sesioni kualifikues të ndikuar nga reshjet e shiut.

Në pistën e lagësht e drejtoi në mënyrë të përsosur “kokëkuqen” e tij, për ëndërruar pse edhe suksesin në garë.

Piloti madrilen, megjithatë, do të duhet të luftojë në fillim me Max Verstappen, i cili me siguri do të jetë agresiv që në kthesën e parë për të parakaluar Ferrarin e spanjollit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat