Gruaja e Michael Schumacher shpërtheu në lot

Formula 1

Gruaja e Michael Schumacher shpërtheu në lot

Më: 23 korrik 2022 Në ora: 14:38
Gruaja e Michael Schumacher

Michael Schumacher, i cili fitoi kampionatin shtatë herë midis 1994 dhe 2004, nuk është parë publikisht që nga aksidenti i tij i tmerrshëm në ski në vitin 2013.

Dhe që atëherë familja e tij e ka mbajtur private gjendjen e tij. Megjithatë, të mërkurën ikonës së Ferrarit iu dha Çmimi Shtetëror i Rhine-Westfalisë së Veriut. Djali i tij Mick, i cili drejton makinën për veshjen e F1 Haas, nuk ishte në gjendje të merrte pjesë për shkak të sëmundjes.

Por gruaja e Michael, Corinna, 53 vjeç, dhe vajza Gina-Maria, 25 vjeç, ishin të pranishme për të pranuar nderin në emër të tij. Ata u bashkuan në skenë nga ish-presidenti i FIA-s dhe shefi i Ferrarit, Jean Todt.

Të pranishmit në ceremoni i bënë homazhe Schumacher me një ovacion të fortë. Dhe gjesti bëri që Corinna të shpërthejë në lot në atë që ishte një moment tepër prekës.

Pas ngjarjes, Todt shkroi në Twitter: “Një ceremoni emocionale në Koln për të nderuar karrierën e jashtëzakonshme të Michael Schumacher dhe serinë bamirëse me Corinna, Gina, Mick Schumacher dhe Henrik Wust.

“E takova Michael 30 vjet më parë, me Ferrarin, duke jetuar pasionin e tij dhe duke sjellë gëzim për miliona prej nesh!”

Duke reaguar ndaj ovacioneve në këmbë, Todt më vonë tha për “Bild”: “Kjo është thjesht e natyrshme. Askush nuk e kishte planifikuar të ishte aq emocional sa të derdhën lot nga Corinna, por ndonjëherë është mirë të mos e kontrollosh gjithmonë veten.”

Së fundmi Todt u dha fansave të F1 një përditësim të rrallë mbi gjendjen e Schumacher.

Ai i tha kanalit televiziv gjerman RTL: “Nuk më mungon Michael, e shoh atë. Po, është e vërtetë, unë shikoj gara me Michael.

“Por sigurisht, mendoj se ajo që më mungon është ajo që kemi bërë së bashku".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat