Rossi gati për sfidën më të vështirë

Formula 1

Rossi gati për sfidën më të vështirë

Më: 27 korrik 2022 Në ora: 13:28
Rossi gati për sfidën më të vështirë

Këtë fundjavë, në pistën e famshme belge të SPA Francorschamps do të zhvillohet gara 24 orëshe e kampionatit GT World Challenge Europe. Për herë të parë në këtë garë do të marrë pjesë edhe Valentino Rossi, ikona e MotoGP që këtë vit debuton në këtë kampionat.

Në këtë garë janë regjistruar 66 makina e mes tyre edhe Auri R8 LMS me numrin 46 e Valentino Rossi, që për herë të parë garon në pistën belge, të gjatë 7 kilometra. Gara do të nisë në orën 16:45 të ditës së shtunë (30 korrik) dhe do të zgjasë 24 orë (ora 16:45 e ditës së diel).

Kjo është gara e shtatë sezonale e kampionatit GT World Challenge Europe 2022, por për Rossi ky është një debutim absolut në një garë të tillë.

Piloti italian do ta ndajë sediljen e makinës së tij bashkë me Frederic Vervisch dhe Nico Muller. Ata do të garojnë në kategorinë PRO.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat