Alonso vendos një tjetër rekord historik në Formula 1

Formula 1

Alonso vendos një tjetër rekord historik në Formula 1

Më: 27 korrik 2022 Në ora: 13:44
Alonso

Të dielën e kaluar, në pistën franceze të Le Castellet, kur Fernando Alonso kaloi vijën e finishit për të 42-tën herë, vendosi një rekord të ri në historinë e Formula 1. Ai u bë piloti që ka përshkuar më shumë xhiro në këtë sport.

Kështu, pas 18 sezonesh e gjysmë në Formula 1, spanjolli Fernando Alonso ka përshkuar në total 18.672 xhiro, 11 më shumë se një tjetër ish-veteran i këtij sporti, finlandezi Kimi Raikkonen (i dyti).

Një rezultat fantastik për spanjollin e Alpine, që në total numëron 4 gara më pak se Raikkonen, por edhe ky rekord do të thuhet brenda këtij sezoni. Në vendin e tretë të më shumë xhirove të kryera në F1 është britaniku Lewis Hamilton.

Pilotët me më shumë xhiro në F1

1-Fernando Alonso, 18.672 xhiro

2-Kimi Raikkonen, 18.621 xhiro

3-Lewis Hamilton, 17.146 xhiro

4-Michael Schumacher, 16.825 xhiro

5-Rubens Barrichello, 16.63 xhiro

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat