Drejtori i Ferrarit shpjegon pse zgjodhi gomat e forta

Formula 1

Drejtori i Ferrarit shpjegon pse zgjodhi gomat e forta

Më: 2 gusht 2022 Në ora: 11:07
Drejtori i Ferrarit shpjegon pse zgjodhi gomat e forta

Çmimi i Madh i Hungarisë rezultoi një dështim total për Ferrarin, edhe pse duhet thënë se gjithçka po shkonte mirë teksa Leclerc mori kryesimin në pistën e Hungarorin pasi parakaloi Mercedesin e George Russell.

Mirëpo, për ta hedhur garën në “koshin e plehrave”, mendoi drejtori i Ferrarit, Mattia Binotto që zgjodhi një strategji krejtësisht të gabuar teksa në bokse i vendosi Charles Leclerc një set gomash të fortë nga të mesëm që moengasku po përdorte dhe që po i jepnin rezultat. Një zgjedhje që edhe vetë piloti 24-vjeçar nuk e kuptoi, teksa Binotto ka justifikuar vendimin e tij duke theksuar se makina nuk kishte shpejtësi dhe se gomat e forta u vendosën me idenë për t’i dhënë rezultat makinës në fundin e garës.

“Shpejtësia e makinës nuk ishte ajo e duhura dhe në këtë pikë duhet të fokusohemi dhe të shqetësohemi.

Për mendimin tim nuk kishte rëndësi tipi i gomave sepse nuk ishim mjaftueshëm të mirë. E prisja që gomat e forta të kishin pak problem në xhirot e para sa të arrinin në temperaturën e duhur, mirëpo do të ishin shumë më të shpejta në fundin e garës.

Gjithsesi, e pranoj se gomat tek ne nuk funksionuan aq mirë sa bënë në makinat e tjera. Megjithatë, unë këmbëngul se nuk duhet të merremi shumë me strategjinë e gomave, por me faktin që makina nuk kishte ritmin e duhur”, u shpreh Binotto.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat