Hamilton: S’ka fjalë për makinën e Verstappen!

Formula 1

Hamilton: S’ka fjalë për makinën e Verstappen!

Më: 2 gusht 2022 Në ora: 17:41
Hamilton: S’ka fjalë për makinën e Verstappen!

Max Verstappen regjistroi triumfin e tetë nga 13 gara në këtë kampionat të Formula 1. Piloti i Red Bull edhe pse u nis nga vendi i 10-të, doli sërish triumfues nga Çmimi i Madh i Hungarisë falë strategjisë së skuadrës, por edhe forcës motorike të makinës që në pistën e Hungaroring ishte pajisur me disa pjesë të reja.

Suksesin e holandezit e komentoi edhe Lewis Hamilton që e mbylli garën në vendin e dytë, por shumë larg Verstappen pa pasur mundësinë për ta konkurruar në pistë. Britaniku thekson se ajo çfarë Kampioni i Botës bëri në Hungari, dëshmon më së miri sa makinë e kompletuar është Red Bull-i që në këtë formë iu lë pak shanse rivalëve.

“Fakti që Verstappen e nisi garën në vendin e dhjetë dhe sërish ishte 10 sekonda para nesh në finish, tregon shumë për makinën që ka ndërtuar në këtë sezon Red Bull. Mendoj se edhe ne e kishim potencialin për të fituar në Hungari, por ndoshta duhej të punonim më mirë si skuadër.

Russell u nis nga Pole Position dhe njëri nga ne duhej të kishte mbështetur tjetrin me një strategji më të zgjuar.

Megjithatë, për ne është një arritje e madhe që u ngjitëm të dy në podium dhe ishte hera e parë në këtë sezon ku luftuam dhe triumfuam ndaj Ferrarit. Red Bull mbetet përpara. Gjithsesi, dy podiume në dy garat e fundit na mbushin me shpresë për pjesën e dytë të sezonit”, u shpreh Hamilton.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat