Mercedes akuza për makinën e sigurisë

Formula 1

Mercedes akuza për makinën e sigurisë

Më: 13 shtator 2022 Në ora: 12:40
Mercedes akuza për makinën e sigurisë

Toto Wolff, drejtori sportiv i makinës Mercedes, ka reaguar për mbylljen e garës së fundit të Formula 1 zhvilluar në Monza, e cila ishte e ngjashme me atë të Abu Dhabi, sezonin  e kaluar. Gara e Monza u mbyll nën regjimin e makinës së sigurisë, pa u dhënë mundësi pilotëve të garojnë e duelojnë për fitoren.

Ndërkohë që, në Abu Dhabi, makina e sigurisë u largua para xhiros së fundit, duke i dhënë mundësi Max Verstappen të parakalonte Leëis Hamilton e të shpallej kampion bote.

Ai vendim krijoi mjaft polemika e akuza të ndërsjellta. Edhe sot, Toto Wolff ka bërë një krahasim mes dy garave, duke akuzua FIA.

“Nuk ishte finalja e garës që dëshironim, por rregullat duhen respektuar. Për fat të keq këto rregulla nuk u respektuan edhe në Abu Dhabi. Komisarët e garës përdorën në dy gara të ndryshme dy standarte të ndryshme, ndërkohë që situata ishte e njëjtë. Kjo është e patolerueshme për FIA”, u shpreh Toto Wolff.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat