Formula 1 me 6 gara sprint në sezonin e ardhshëm

Formula 1

Formula 1 me 6 gara sprint në sezonin e ardhshëm

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 12:21
Formula 1 me 6 gara sprint në sezonin e ardhshëm

Drejtuesit e Formula 1 konfirmuan se gjashtë gara sprint, do të zhvillohen në sezonin e ardhshëm.

Garat e sprintit të ditës së shtunë, u prezantuan në vitin 2021, dhe përveç pozitës së parë para garës zyrtare, piloti më i shpejtë, merr edhe pikë shtesë.

Garat e sprintit të sezonit të kaluar u zhvilluan në Silverstoun, Monza dhe Interlagos, ndërsa këtë sezon mikëpritës të “sprinteve” ishin “Imola” dhe “Spielberg”, ndërsa “Interlagos”-i brazilian është planifikuar për 13 nëntor.

Ende nuk janë mësuar se kush do të organizon këto gara në sezonin e ardhshëm, ndërsa kohë më parë është bërë e ditur se në sezonin e ardhshëm në Forlmula 1 do të zhvillohen 24 gara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat