Rossi: Ishte koha që një italian të fitonte MotoGP

Formula 1

Rossi: Ishte koha që një italian të fitonte MotoGP

Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 12:29
Rossi: Ishte koha që një italian të fitonte MotoGP

Legjenda Valentino Rossi ishte piloti i fundit italian që triumfonte në MotoGP (2009) dhe më në fund, 9 herë fituesi i garave të motoçiklizmit ka gjetur një pasardhës. Ai është Francesco Bagnaia, që këtë sezon u shpall kampion në kategorinë më të rëndësishme të motoçiklizmit.

“A është Bagnaia pasardhësi im? Kishte ardhur koha që një italian të triumfonte në MotoGP dhe fakti që këtë gjë e arriti Francesco është mjaft e rëndësishme, një gjë speciale për mua. Është mënyra më e mirë për mua për t’i dhënë stafetën”, u shpreh Rossi, i tërhequr nga garat një vit më parë.

“Bagnaia vuajti shumë në Valencia në garën e fundit, por personalisht isha i qetë. Në provat para garës e sistemoi motorin ashtu sikurse dëshironte dhe ishte i shpejtë, duke pilotuar i qetë. Edhe Quartararo bëri një garë të mirë, ndaj ishte një përballje e fortë mes tyre nga fillimi i sezonit deri në fund”, tha Valentino Rossi.

“Më vjen mirë për Bagnaia, pasi kemi një marrëdhënie speciale. Ai është një product i Akademisë tonë. aftësia e tij më e mirë është se të përfshin në gjithçka që bën. Është diçka e bukur të punosh me të, ta ndihmosh. Kush punon me të e bën në mënyrën e duhur dhe kjo është një aftësi që ka piloti”, tha Rossi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat