Maskotat e Lojërave Olimpike “Paris 2024” janë dy berreta

Formula 1

Maskotat e Lojërave Olimpike “Paris 2024” janë dy berreta

Më: 15 nëntor 2022 Në ora: 12:12
Maskotat e Lojërave Olimpike “Paris 2024” janë dy berreta

Këtë herë nuk ka kafshë, arinj, shqiponja apo gjela, siç mund të ishte rasti i Francës. Organizatorët e Lojërave Olimpike “Paris 2024” kanë prezantuar maskotët e këtij eventi, që do të jenë dy kapele (berreta). Ideja ka lindur nga një berretë e ngjashme, simbol i revolucionit francez, që tashmë është kthyer në një personazh për këtë Olimpiadë.

“Ideja ishte ajo që të prezantonim vlerat që i përkasin historisë tonë, të cilat janë barazia, liria dhe solidariteti”, tha Tony Estanguet, president ii komitetit organizator të Olimpiadës “Paris 2024”.

Prezantimi i maskotëve, njëri prej të cilëve mbante të veshur një këmbë metalike, për të përfaqësuar sportistët paraolimpike, u bë në Paris. Të dy maskotat kanë të njëjtin emër: Phyrge dhe për francezët kjo berretë është një simbol kombëtar.

Organizatorët bënë me dije se do të prodhojnë 2 milionë Phyrge, por vetëm 15% e tyre do të prodhohet në shitje në Francë, ndërsa pjesa tjetër do të prodhohet në Kinë.

Materiali i prodhimit të kukullave me maskotat e reja do të jetë me produkte ekologjike dhe do të kushtojnë 15 euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat