Makina Haas merr vendimin për Mick Schumacher

Formula 1

Makina Haas merr vendimin për Mick Schumacher

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 12:59
Makina Haas merr vendimin për Mick Schumacher

Mick Schumacher nuk do të jetë më një pilot i Haas, duke i dhënë kështu lamtumirën Formula 1 pas vetëm dy sezonesh.

Piloti i ri gjerman nuk ka rinovuar dot kontratën me makinën amerikane, që e ka zëvendësuar djalin e 7 herë kampionit të botës me një tjetër gjerman, Nico Hulkenberg.

Prej muajsh palët ishin në bisedime për të rinovuar kontratën, por kjo nuk ka ndodhur, pasi skuadra Haas ka mbetur e pakënaqur nga paraqitjet e gjermanit, ish-kampion bote në Formula 2 dy vie më parë. Mick pagoi shtrenjtë aksidentet e shumta që ka patur me makinën Haas, që ka shpenzuar shumë për ta rikthtyer njëvendëshen e pilotit në gjendjen e mëparshme.

Piloti tjetër i Haas është Kevin Magnussen, që tashmë do të ketë një shok të ri skuadre. Gjithsesi, e ardhmja e Mick Schumacher mund të vijojë të jetë në Formula 1, si pilot rezervë i ndonjë skuadre tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat