Rreth 9000 viza që nga gushti i vitit 2018 - Bota Sot
Rreth 9000 viza që nga gushti i vitit 2018

Gjermania

Rreth 9000 viza që nga gushti i vitit 2018

Më: 30 korrik 2019 Në ora: 22:10

Që prej gushtit 2018 kanë marrë viza për Gjermaninë rreth 9000 të afërm të refugjatëve me status të kufizuar të mbrojtjes.

Rreth 9000 të afërm të refugjatëve me status të kufizuar të mbrojtjes kanë marrë viza që nga muaji gusht i vitit të kaluar. Këtë e bëri të ditur Ministria e Jashtme në Berlin. Një vit më parë hyri në fuqi një rregullore e re, sipas së cilës lejohet të sjellin në Gjermani të afërmit edhe përfituesit e mbrojtjes plotësuese (subsidiare). Më parë, ribashkimi i familjes ndalohej për dy vjet. 

Partitë në pushtet në Gjermani, CDU, CSU dhe SPD patën rënë dakord pas negociatave të lodhshme për ta lejuar bashkimin familjar edhe për këtë kategori personash. Por ata e kufizuan numrin e përgjigjeve pozitive për kërkesat, megjithatë, në 1.000 në muaj.

Mbrojtja plotësuese u jepet kryesisht refugjatëve të luftës, të cilët nuk persekutohen individualisht në atdheun e tyre, por janë në rrezik atje.

dlf/aud

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...