​Deputeti gjerman viziton OEGJK, u bisedua për organizimin e Forumit Ekonomik gjermano të Kosovës

Gjermania

​Deputeti gjerman viziton OEGJK, u bisedua për organizimin e Forumit Ekonomik gjermano të Kosovës

Më: 9 shkurt 2024 Në ora: 18:27
Foto nga vendi i ngjarjes

Një delegacion gjerman i prirë nga deputeti, njëherësh zëdhënësi nga radhët e partisë FDP, Thomas Hacker, ka vizituar sot Odën Ekonomike Gjermano-Kosovare.

Drejtoresha e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare, Nora Hasani informoi deputetin Hacker mbi zhvillimet e fundit ekonomike, shkëmbimin tregtar mes Kosovës dhe Gjermanisë, dhe mbi investimet gjermane që po bëhen në Kosovë.

Ndër temat kryesore të diskutimit ishte edhe Forumi Ekonomik Gjermano-Kosovar, ku pas edicionit të parë të suksesshëm, këtë vit në tetor do të mbahet edicioni i dytë i këtij forumi.

Edicioni i parë i Forumit Ekonomik Gjermano-Kosovar ka pasur një ndikim pozitiv dhe ka zgjuar kureshtjen e kompanive gjermane për investim në tregun kosovar, ku edhe nga Hacker është parë si një mundësi për të intensifikuar më tej marrëdhëniet bilaterale ekonomike mes dy vendeve.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat