Universiteti Amerikan në Kosovë merr akreditim ndërkombëtar nga ATMAE

Kosova

Universiteti Amerikan në Kosovë merr akreditim ndërkombëtar nga ATMAE

Më: 23 shtator 2022 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Për herë të parë në vend nga Shoqata e Teknologjisë, Menaxhimit dhe Inxhinierisë së Aplikuar - ATMAE, është bërë akreditimi ndërkombëtar në Universitetin Amerikan të Kosovës, RIT.

Dr. Paul Resetarits, profesor nga Universiteti Shtetëror i Konektikatit Qendror, i cili përfaqëson këtë shoqatë, tha se përveç këtij universiteti, kanë për qëllim të akreditojmë të gjitha institucionet në Kosovë.

Resetarits: Qëllimi ynë është të çojmë ATME në institucione në mbarë botën

“Ky është qëllimi ynë. Ky është akreditimi ynë i parë ndërkombëtar dhe qëllimi ynë është të çojmë ATME në institucione në mbarë botën. Pra, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për ne për të filluar. Pra, po, shpresoj që po”, tha ai.

Resetarits ka treguar rëndësinë e akreditimit. 

Resetarits: Akreditimi është një vërtetim i një programi

“Akreditimi është një vërtetim i një programi. Është një pajisje kontrolli cilësie për të verifikuar që programi po mësohet të përmbushë disa standarde, dhe standardi për ATMAE përbëhet nga 19 standarde të ndryshme, i cili bazohet në një model rezultatesh. Pra, konkretisht ajo që ne po kërkojmë të bëjmë është të shikojmë atë që institucioni shpreson të mësojë një student, në mënyrë që ata të identifikojnë rezultatet e diplomës. Dhe pastaj ka një proces të vërtetimit të atyre rezultateve me punëdhënësit dhe industrinë në këtë zonë, industrinë lokale, dhe përveç kësaj, pasi ato të jenë vërtetuar, atëherë ne shikojmë mënyrat për të matur suksesin e arritjes reale të atyre rezultateve, dhe nëse ka një mangësi, atëherë ne shikojmë, si ta korrigjojmë atë mangësi, cilat rezultate nuk u arritën, ose cilat ishin, dhe a janë ato ende relevante, dhe kështu, është një proces kontrolli i cilësisë që thjesht verifikon vlefshmërinë e programit”, tha ai.

Resetarits është shprehur i impresionuar nga programet që ofrohen në këtë universitet. Ai tha se një nga veçoritë që u pëlqen këtu është aftësia e tyre për të menduarit kritik dhe zgjidhjen e problemeve.

Resetarits: Jam shumë i impresionuar me programet e ofruara këtu në RIT Kosovë

“Unë jam shumë i impresionuar me programet e ofruara këtu në RIT Kosovë. Mendoj se vetë kurrikula, puna që bëhet është diçka që është një vlerë, dhe si kam arritur në këtë përfundim? Epo, një nga gjërat që na kërkohet të bëjmë, ajo që kërkohet të bëjnë institucionet, është të anketojmë të diplomuarit nga programi, dhe të zbulojmë nëse ata janë ose jo të punësuar, nëse punëdhënësit e tyre janë apo jo të kënaqur me njohuritë e tyre, dhe nëse kanë pasur apo jo avancim në punë. Dhe kështu në rastin e Arteve dhe Shkencës, diploma e arteve dhe shkencës së aplikuar, e cila ka qenë në fuqi që nga viti 2003, është një program shumë i arrirë dhe të gjitha këto të dhëna ishin lehtësisht të disponueshme kur shikojmë vendet ku të diplomuarit po punojnë sot, dhe ku janë vendosur, dhe ne shohim se ata janë në pozita shumë të mira dhe më e rëndësishmja që komuniteti kërkon nga të diplomuarit nga RIT Kosova, sepse ata e dinë cilësinë e individëve që po marrin, një nga veçoritë që u pëlqen veçanërisht është aftësia e tyre për të menduarit kritik dhe zgjidhjen e problemeve”, vijoi Resetarits.

Më tej, ai tha se ka përjetuar gjëra të ndryshme në RIT Kosova, gjatë viteve të akreditimit. Derisa është shprehur i kënaqur me punën e stafit të këtij fakulteti.

Resetarits: Puna që ky fakultet, stafi kanë bërë është me të vërtetë një meritë për ata

Po, unë kam qenë anëtar i ATMAE që nga origjina e saj e hershme, që kur ishte NAIT - National Association Industrial Technology (Shoqata Kombëtare e Teknologjisë Industriale), kështu që unë kam qenë anëtar për 38 vjet, dhe kështu ajo që kam përjetuar ndryshe ndoshta është niveli i bashkëpunimit midis Qeverisë së Kosovës dhe institucionit të tyre akreditues, si dhe standardet që vendos kampusi kryesor i RIT, dhe Rochester New York, dhe dërgon standardet ATMAE, pra kështu, duhet të ketë këtë harmoni midis të gjitha këtyre kërkesave. Pra puna që ky fakultet, stafi, dhe administrata kanë bërë për të harmonizuar të gjitha këto kërkesa të ndryshme, është me të vërtetë një meritë për ata. Është shumë e mahnitshme të shihet kjo”, ka shtuar Resetarits.

Ai po ashtu tha se procesi i akreditimit është një pikë referimi shumë e mirë për institucionin dhe programin.

Resetarits: Procesi i akreditimit, është një pikë referimi shumë e mirë për institucionin dhe programin

“Procesi i akreditimit, është një pikë referimi shumë e mirë për institucionin dhe programin. Është vërtetimi i këtyre programeve për publikun. Pra, nëse njerëzit kërkojnë të dinë nëse është apo jo një investim i mirë për të dërguar fëmijën e tyre në këtë institucion, ata kanë të gjitha këto të dhëna në dispozicion të tyre, që u tregojnë atyre se në çfarë përfshihet fëmija i tyre. Për çfarë programesh bëhet fjalë. Një nga gjërat që duhej të rishikonim ishte kurrikula, e gjitha është pjesë e vetë-studimit, që ishte 200 faqe. Dhe kështu, ka shumë prova objektive që ne i hedhim një sy, marrim vendimin tonë nëse do ta akreditojmë apo jo programin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat