As Amerika e as Presidenti Trump nuk e pranon atë që është në kundërshtim me vullnetin e popullit - Bota Sot
As Amerika e as Presidenti Trump nuk e pranon atë që është në kundërshtim me vullnetin e popullit

Opinione

As Amerika e as Presidenti Trump nuk e pranon atë që është në kundërshtim me vullnetin e popullit

Hafiz Shala Nga Hafiz Shala Më 8 janar 2019 Në ora: 23:45
Presidenti amerikan, Donald Trump

Nëse afër 70% të popullit shqiptar të Kosovës janë kundër ndarjes se veriut, atëherë, në emër të kujt flet Presidenti?!

Hashim Thaqi bashkëiniciator me Ramen dhë Vuqiqin (sipas dakordimit në samitit te Nishit) shpenzon  tërë energjinë që të zbatohet kjo marrëveshje e dëmshme për Kosovën -ndarja e veriut.

Kryeministri shqiptar, në vende se te merret me problemet e tij aktuale, kërkesat e student ve për përmirësimin e kushteve jetësore, ky, zgjodhi si çështje prioritet, ndarjen e Kosovës sa po duket si obligim ndaj Vuqiqit për arsye të cilën ne nuk e dimë.

Nëse Presidenti Thaçi si arsye e ka mbetjen në pushtet, vetpromovimin si i vetmi njeri qe munde të flasë dhe ta zgjedhe problemin e Kosovës në bisedime më Serbinë, dhe, shpëtimi nga akuzat që e ngarkojnë nga Gjykatës Speciale, atëherë, ku qëndron problemi tjetër që ky njeri nuk ka të ndalur edhe pas vërejtjeve nga shume ekspertë qoftë vendor e ndërkombëtare se ideja për korrigjim apo ndarje është e gabuar, e rrezikshme dhe qonë në efektin domino në shtetet më të cila kufizohemi qoftë edhe të shtetet tjera Evropiane si Spanja, Rumunia, Qipra të cilat ballafaqohen pothuaj se më të njëjta probleme.

Është për habi se si i lejohet këtij njeriu të veprojnë krye në vete pa pëlqimin respektivisht pa autorizimin e Parlamentit si organi më I lartë legjislativë për ato çështje që nuk janë në domenin e autorizimeve të tij kushtetuese.

Një democracies e avanguardia si kjo Amerikane, kurrë nuk do te lejojnë të veprohej kundër intresit dhë qëndrimin të një populli repertivishte të një shteti sovranitet që të copëtohet për të attutir paqe më një shtet agresor e kriminale pas të gjithë asaj që i solli në agresionin e fundit më pretendime të dëbimit të qorazhes se Kosoves, çfarosje dhe aneksimit për çka u deshtë intervenmi i forcave ndërkombëtare.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk besojë se do të bijën pre e sjellje e pirësit e antishtetërore të Thaçit, duke e patur parasysh përkrahjen dhe simpatia që ky mik e ka ndaj shqiptarëve dhe anasjelltas.

Angazhimi pahezitues i Thaçit duke ju Versilia të gjitha kancelarive të mundshme evropiane dhe Amerikane për ta kryer misionin ndaj Mogherinit dhë Vuçiqit, po do besoje pozicionin e Kosovës në këto bisedime duke krijuar konfuzion edhe të miqve tanë historike sepse, ata mënojnë se ky fletë në emër të popullit gjë që nuk është e vërtetë.

Moskyqja e opozite së vërtetë LDK Vetëvendosje në grupin e unitetit, qendron se, nuk e Dian Thaqin si udhëheqës sepse ku është fajtori kryesor për sjellje ne Kosovës në ketë pozitën nga një shtet sovrane në pozitën dhe mbikëqyrjen e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-se më fusnots e forma tjera nënçmuese dhe denigruese.

Ky, Presidenti, është në gjendje që edhe Parlamentit ta manipulojë dhe të sjellë vendime të dëmshme për Kosovën ashtu siç veprojnë më votë non për Gjykatës Speciale, me demarkacionin më Malin e Zi duke i kërcënua, shantazhuar e manipuluar Deputet nga radhët e partisë së tij duke e përfshi të Kryeparlamentari, zëvendëskryeministrin, në kryetarit e Parlamentit në një fjale në bashkëpunim më klanin ”Pronto” ne gjithmonë e të cilit kanë kriminel e hajdut të cilët patjetër duhet ti dalin zot njeri tjetrin për të mbijetue e shpëtue nga drejte saj të cilën e kontrollojnë dhe e dirigjojnë.

Ky i ashtuquajtur “grup i unitetit”, nuk është ad grup e as i unitetit. Ky grup është nën kontrollin dhe dirigjomin e Presidentit i cili bene Shaka me ta dhe tallet sepse, ky është i vetfuqishmi prandaj, mospërshirja e dy parti e më të mëdhaja opozitare LDK dhe Vetëvendosje, është e arsyeshme për të marrë vendime të qëndrueshme në interes të Republikës.

Sipas qëndrimet të këtyre dy partive opozitare, absolutisht nuk ka ndarje e as lirigjim në dëme të Kosovës.

Deklarimet gënjeshtare e pompoze të Thaçit se po i lëshue  ky rast “historike” sipas tij që nuk do te përsërit ma, është deklarate e gjendjes së tij në panik si rast të fundit për të mbijetuar politik ishte dhe për ti ikur përgjegjësisë para drejtësisë ndërkombëtare për krimet ndaj bashkëkombësve të tij.

Sa ma shumë qe po afrohet marzo, aq ma shume panik tek Thaçi e Mogherini.

Përurimet kurtioze të Thaçit drejtuar Kongresistit Eliot Engel, një mik besnik i shqiptarëve, nuk ishte në këtë moment qellimëmirë, na shume për ta përvetësuar për vetë në përkrahjen e tij kundër popullit të vete me identitet të dëshiruar, po harron  se, zoti Engel nuk bie në ato lajthitje sepse ka shqiptar dhe miqve të tij të kahershme qe ja thajnë të vërteten për gjendjen aktuale dhe kërkesat e popullit i cili më asnjë kushte nuk do të veprojnë në të kundërtën.

Zoti Engel, nuk punon kundër rrënimit dhe deshtetëzimit të Kosovës për të cilën punoje dhe u angazhue në tërë Arnhem e tij.

Ajo çka ne duhet të bëjmë, është të organizohet një dëgjim për të analizuat iniciativë te të këtilla dhe të Shelley një Rezolutave në të cilën do të thuhet se, nuk ka ndryshme te kufijve në të cilët Kosova është njohur ndërkombëtarisht në rende të parë nga SHB-at e cila sado nuk do ta ndryshojë qëndrimin e saj qofte edhe nëse Presidenti Trump i hyjnë kësaj aventurë më të cilën shume vendosmërisht do ta kundërshtojnë demokratet të cilët e kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve.

Mendojë se është më se e nevojshme që të organizohet një Peticion gjithë popullor ne kundër shtim të ndarjes di dëshmi se një iniciativën e tille nuk është edhe mendim dhe dëshirë e popullit për çka do të jetë një dëshmi para Bashkësisë ndërkombëtare dhe SHB-ve, dhe të paralajmërohen së Serbia është në gjendje të përgatitë inskene në veriut e pakontrolluar përmes grupeve kriminale qe fajin të ja le Kosovës.

Përgjegjësi a perkës do që të ndodhe në këtë drejtim, bijën mbi Presidentin i cili, ishte, initiator, promotor dhe guardian i kësaj të keq jenë që i oregatite Kosovës.

Kryeministri i vendit nëse ende është i paluhatshëm në deklarate  të tij të deritanishme rreth mos ndryshimit të kufijve ,duhet ti bashkëngjitet popullit dhe i tere spektrit politik që ta ndaloj këtë të keqe, përndryshe nëse nuk ndermirën masa ndaj Presidentit përmes Parlamentit, do të jetë bashkëpërgjegjës për gjithë atë që do të ndodhe.

Pra, sa po duket se e vetmja shpresë për ta ndalur tradhtinë pasi nuk ka kohe për Referendum, të organizohet nënshkrimi i Peticionit si paralajmërim për atë te keqe qe munde ti ndodhe vendit më Padova te paparashikueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...