Nagavci në festën e Abetares në Pejë: Kosova e Shqipëria do e kenë Abetaren e përbashkët unike e cilësore

Peja

Nagavci në festën e Abetares në Pejë: Kosova e Shqipëria do e kenë Abetaren e përbashkët unike e cilësore

Më: 17 maj 2022 Në ora: 14:33
Arbërie Nagavci

Në qytetin e Pejës po mbahet festa e Abetares, ku po marrin pjesë fëmijët e klasëve të para nga Kosova edhe nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, e Pesheva.

Fëmijët thanë se janë shumë të lumtur që kanë mundësi që këtë festë ta kremtojnë bashkë edhe me shumë moshatarë nga shkolla të tjera.

Në këtë ngjarje e pranishme është edhe ministrja e arsimit Arbërie Nagavci, e cila uroi nxënësit për festën e Abetares.

Derisa tha se këtë festë e bën më madhështore edhe fakti që nga shtatori Kosova e Shqipëria do të kenë Abetaren e përbashkët unike e cilësore.

Përgëzime për fëmijët pati edhe kryetari i komunës Gazmend Muhaxheri, që si nikoqir i kësaj ngjarje u uroi të gjithëve të kalojnë momente të mira në Pejë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat