​Pacientes në spitalin e Pejës i largohet tumori 10 kilogramësh

Peja

​Pacientes në spitalin e Pejës i largohet tumori 10 kilogramësh

Më: 26 korrik 2022 Në ora: 14:31
​Pacientes në spitalin e Pejës i largohet tumori 10 kilogramësh

Spitali i Përgjithshëm në Pejë, ka realizuar një operacion të suksesshëm duke ia larguar pacientes një tumor prej 10 kilogramëve. Pacientja 39-vjeçare e diagnostifikuar me tumor të vezorëve për më shumë se 1 vit ka kërkuar shërim në shumë Institucione shëndetësore publike e private.

“Duke parë gjendjen e pacientes që tumori i shkaktonte probleme të tjera shëndetësore si tromboza në pjesën e ekstremiteteve të poshtme, probleme në organet e tretjes, presion në mushkëri duke i shkaktuar probleme me frymëmarrje dhe probleme me organe të tjera në pjesën abdominale në konslutim me familjarët e pacientes, Mjeku që trajtoi rastin Dr.Rifat Dreshaj pas konsultimeve edhe me mjekët tjerë vendosën që të bëjnë përpjekjen e fundit për këtë paciente që ishte intervenimi kirugjik.

Ekipa e Mjekëve Specialist Dr.Rifat Dreshaj – Kirurg, Dr.Ramadan Daci – Gjinekolog Obstetër, Dr. Gëzim Devolli – Kirurg dhe Dr. Besim Kastrati - Anasteziolog, së bashku me ekipin e teknikëve të anestezionit dhe instrumentarëve kanë kryer me sukses operimin duke larguar në tërësi tumorin dhe ka bërë rekonstruksionin e zorrëve.

“Operacioni është kryer me datë 19.07.2022 dhe pacientja është ende në kurim në Repartin e Kirurgjisë dhe gjendja e saj është e mirë”, thuhet në njoftimin e Spitalit të Pejës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat