​Sot në Pejë u shënua 22 vjetori i sulmeve të 11 Shtatorit

Peja

​Sot në Pejë u shënua 22 vjetori i sulmeve të 11 Shtatorit

Më: 11 shtator 2023 Në ora: 22:53
Foto nga takimi

Sot në qytetin e Pejës në prani të një delegacioni të lartë të Ushtrisë Amerikane, kryetarit të Pejës dhe anëtarëve të Rotary Club Peja, pranë monumentit “Kujtim dhe Miqësi”, u shënua 22 vjetori i sulmeve të 11 Shtatori.

Delegacioni i Ushtrisë Amerikane u nda i impresionuar nga monumenti i 11 Shtatorit, organizimi i kësaj ngjarje dhe pritja e qytetarëve të Pejës.

Në fjalimin e mbajtur gjatë drekës, Komandanti i Forcave Amerikane theksoi: "Kjo ishte një ndër nderimet më të mëdha që kam përjetuar gjatë gjithë karrierës sime."

Ky monument është i vetmi i këtij lloji në mbarë Evropën Juglindore pasi përmban një copë të metalit nga Kullat Binjake. Monumenti është iniciuar vitin e kaluar nga biznesmeni Pejan, Nehat Devolli.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat