​Profili i kryetarit të ri të Prizrenit, Shaqir Totaj

Prizreni

​Profili i kryetarit të ri të Prizrenit, Shaqir Totaj

Më: 15 nëntor 2021 Në ora: 11:27
Shaqir Totaj

Në raundin e parë të zgjedhjeve të mbajtura më 17 tetor kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për të parin e Prizrenit, Shaqir Totaj kishte 31.36 përqind të votave, pra më pak se kundërkandidati i tij nga Vetëvendosje, Mytaher Haskuka.

Por të dielën e 14 nëntorit, Totaj siguroi fitoren për të parin e Komunës së Prizrenit.

Ai në raundin e dytë fitoi besimin e 27 mijë e 17 (51,01%) të qytetarëve. Ndërsa Haskuka mori 25 mijë e 942 apo 48,99 përqind të votave.

Kujtojmë që Totaj ishte në garë më Haskukën edhe në zgjedhjet lokale të 2017-tës, ku në raund të parë kishte fituar 19 mijë e 869 apo 29,75% të votave, kurse kundërkandidati i tij kishte 14 mijë e 967 apo 22,41 përqind të votave.

Por në raund të dytë, Haskuka kishte dalë i pari. Ai fitoi 25 mijë e 949 apo 50,36 përqind të votave, kurse Totaj, 25 mijë e 577 apo 49,64 përqind.

Por kush është Shaqir Totaj?

Më poshtë sjellim profilin e kryetarit të ri të Prizrenit

Totaj që nga viti 2017 është aktivisht pjesë e politikes.

Ai është i martuar me Flutrën dhe ka dy fëmijë, Elenën dhe Adonisin.

Ai ka kryer shkollën fillore dhe gjimnazin në Prizren. Totaj ka diplomuar në Univeristetin e Prishtinës si dhe studimet postdiplomike i ka vijuar në Universitetin e Uashingtonit në lëminë e menaxhmnetit dhe Lidershipit Ekzekutiv në sektorin Publik. Ai nga TADAT, programi special i FMN-së në Uashington DC, është certifikuar si ekspert ndërkombëtar për performancë të Administratës Tatimore.

Shaqir Totaj ishte angazhuar në ngritjen e institucioneve të reja pas luftës, ku kishte filluar punë në ATK, ku kishte mbajtur pozita të ndryshme menaxheriale, si menaxher i zyrës rajonale në Prizren dhe Pejë, menaxher i Drejtorisë së tatimpaguesve të mëdhenj në Prishtinë.

Totaj për tetë vite e ka udhëhequr klubin e basketbollit “Bashkimi” në Prizren. Për dy mandate ka shërbyer si nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat