Ambasada e Japnisë ndan rreth 70 mijë euro për Renovimin e Qendrës Nashec

Prizreni

Ambasada e Japnisë ndan rreth 70 mijë euro për Renovimin e Qendrës Nashec

Më: 11 mars 2022 Në ora: 16:29
Keisuke Yamanaka, Florina Duli Sefaj dhe Shaqir Totaj

Në Komunën në Prizrenit sot u mbajt ceremonia e nënshkrimit të grantit nga skema e Granteve të Ndihmës Japoneze për Projektet e Sigurisë Bazike Njerëzore (GGP).

Sipas njoftimit nga Ambasada e Japonisë në Kosovë, në këtë ceremoninë e organizuar më këtë rast Keisuke Yamanaka, i ngarkuar me punë në Ambasadën e Japonisë në Kosovë, nënshkroi grant kontratën në vlerë prej 69,189 euro me Florina Duli Sefaj, drejtoreshë Fondacionit Terre des Hommes Lausanne në Kosovë, për “Projektin për Renovimin e Qendrës Nashec për Mbrojtjen dhe Fuqizimin e Fëmijëve në Prizren”.

Në ceremoni morën pjesë Shaqir Totaj, kryetar i Komunës së Prizrenit, përfaqësues të FondacioniPrizrent Terre des Hommes Lausanne në Kosovë dhe Keisuke Yamanaka, i ngarkuar me punë pranë Ambasadës së Japonisë në Kosovë.

Sipas njoftimit ky projekti ka për qëllim ofrimin e shërbimeve të nevojshme për mbrojtje dhe arsimim të fëmijëve në rrezik nga abuzimi dhe trafikimi me qenie njerëzore si dhe mbështetjen për familjet e tyre, duke rehabilituar objektin e Qendrës Nashec, dhe shndërruar atë në objekt mbrojtjeje për fëmijët, e cila ndodhet në fshatit Nashec, në Komunën e Prizrenit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat