Filluan kurset për zanatin e Filigranit në Komunën e Prizrenit!

Prizreni

Filluan kurset për zanatin e Filigranit në Komunën e Prizrenit!

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 06:34
Pamje nga vendi i ngjarjes

Filluan kurset për zanatin e Filigranit në Komunën e Prizrenit!.

Filigrani është një nga veprimtaritë më të vjetra në Kosovë, me prejardhje nga shekulli XV dhe që gjendet më së shumti në Prizren.

Kryetari Shaqir Totaj mori pjesë në hapjen e kurseve trajnuese të zanatit të Filigranit, organizuar nga Komuna e Prizrenit, ku do të trajnohen 30 të rinj e të reja.

Kryetari Totaj u dëshiroi suksese pjesëmarrësve duke thënë se filigranistët janë ndër mjeshtrit më të njohur të qytetit tonë që punojnë me vegla dore dhe krijojnë me teknikën e filigranit objekte arti prej ari, argjendi, bakri, qelibari e gurësh tjerë të çmuar, e që e kanë bërë të njohur Prizrenin në gjithë botën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat